Skip to content Skip to footer

Bülten

İki yakanın kültürel hikâyesi…

Zamanların hem en iyisi hem de en kötüsüydü; bilgeliğin ve aptallığın çağıydı. Hem inanç hem de kuşku devriydi. Işığın da asrıydı karanlığın da. Hem umut baharıydı hem de umutsuzluk kışı. Her şeye sahiptik hiçbir şeyimiz yoktu.

Hikâyemiz böyle başlıyor… Uzun bir zamandır kuruluşunu tamamlamaya uğraştığımız 2yaka, eksikliklerini önemli ölçüde giderdi ve haftalık bültenle sizlerin karşısına çıkmaya hazır hale geldi. 

2yaka, her pazar haftanın öne çıkanlarını e-posta kutunuza taşıyor.

Çağın estetik özelliklerini yansıtmayı ve bunun üzerinden kentin rengini, popüler kültürün abartılı tonlarını ve “karmaşa çağını” estetik bir perspektiften ele almayı hedefleyen 2yaka, son 40 yılda yaşanan siyasal dönüşümlerin meydana getirdiği tahribatın kültür hayatı başta olmak üzere, yaşamın tüm renklerini giderek soluksuzlaştırdığı bir dönemin sonunda ortaya çıktı. 

Toplumun farklı kesimlerinin giderek baskılandığı ve “kültürel tekleşmenin” yaşandığı Türkiye’de, giderek ağırlık kazanan “kültürel hegemonya”ya karşı, kente, insana, topluma, sanata ve düşünce hayatına ilişkin değerlendirmelerde bulunacak olan 2yaka, “iki yakanın kültürel hikâyesi”ni anlatmaya koyuluyor.

Bu yolculukta bize katıldığınız için çok sevinçliyiz.
Her hafta pazar günü haftalık bültenimize göz atmayı unutmayın…